За засаждането на нови овощни дръвчета най-благоприятният срок е ноември, след приключване на листопада. Успешно може да се използват и хубавите зимни дни. Тези срокове са за предпочитане пред пролетното засаждане, когато поради бързото затопляне е по-вероятно дръвчетата да не се прихванат.

Всеки овощен вид има определени изисквания към почвата, температурата, влагата, светлината. Идеално съчетание трудно ще се намери, но пък хубавото е, че в повечето случаи границите между идеалното и трудно поносимото за много овощни видове са доста широки. 

Добре е овощните дръвчета да заемат определен дял от двора. Така ще създадете овощен сектор, отделно от зеленчуковия и декоративния и ще улесните грижите си за културите. Съобразете разстоянията между отделните дръвчета с техните нужди от жизнено пространство.

Подложките, върху които са присадени културните овощни сортове, придават по-слаб или по-силен растеж на дръвчетата. За двора предпочитайте такива, които придават по-слаб растеж. Тогава разстоянието между редовете за ябълката може да бъде някъде около 5 м, за крушата – 4-4,5 м, толкова и за дюлята. Сливата и кайсията, които се присаждат на семенни подложки, изискват по-големи разстояния  – 5,5-6 м, а черешата дори и 7.  За да запазите добрите отношения със съседите, не засаждайте дръвчета на по-малко от 2 м от границите с тях. Най-добре е това разстояние да е половината от подходящото междуредово разстояние, например 3 м за кайсиите и сливите, а за черешите и повече.

За да засадите дръвчето, ще изкопаете дупка. За повече дръвчета, повече дупки. Мястото им ще маркирате, като опънете канап по дължината на редовете и наперчено на тях, измервайки разстоянието с рулетка. На определените разстояния забивате колчета. Всяка дупка трябва да е широка 80-100 см и дълбока до 50-60 см. Почвеният пласт отхвърляте на една страна, а подпочвения (мъртвицата) на друга. За запълване на посадъчната яма използвайте само почва от горния пласт, като я размесите с 10-20 кг угнил оборски тор, 200-300 г суперфосфат, 50-60 г калиев сулфат и 30-40 г амониева селитра.

Дръвче се засажда от двама души. Единият го поставя в центъра на посадъчната дупка и го държи изправено, а другият заравя с рохка пръст от горния почвен пласт и допълва с почва от междуредието. Долният се разпръсква или използва за оформяне на околостъблена чаша. При заравянето, този който държи дръвчето, леко го стръсква, така че ситна пръст да запълва пространството  между корените. Този, който запълва дупката, трябва да притъпче пръстта на два-три  пъти отвън навътре към стъблото. Засаденото дръвче полейте с 1-2 кофи вода.

Още със запълването на дупката поставете опорен кол. Ако го забивате след засаждането, може да нараните корените. Към него ще привържете дръвчето. Най-добрата превръзка е тънка върбова клонка във вид на осморка. Резитбата отложете за пролетта, когато започват и истинските грижи за дръвчетата.

Ягодоплодните храсти (малини, къпини, френско грозде и др.) може да се засаждат през целия ноември, но колкото по-рано-толкова по-добре. Корените им се разполагат сравнително плитко, където температурните условия не са така благоприятни, както в –по-дълбоките слоеве, и до настъпването на големите студове те трябва поне малко да нараснат.

Ягодите, особено новозасадените, са изложени на опасността от повреди поради ниски зимни температури. Тази беда може да се избегне, ако преди настъпването на трайното застудяване ги покриете със слама или богат на слама оборски тор. Преди това е полезно да загърлите растенията и да притъпчете леко почвата, за да избегнете изтеглянето на корените на повърхността.

По материали на : www.nivabg.com и www.razsadnik-elit.com 

Видео: https://www.youtube.com/watch?v=ZwZ0pADJwzE